Přinášíme Vám rozhovor s manažerem GAMISPORTU!

26.01.2015

Během víkendových futsalových zápasů ve Smilovicích se nám podařilo udělat zajímavý rozhovor s Miroslavem Márou.

Ahoj Mirku, sem rád, že si najdeš chvíli na rozhovor i pro naše webové stránky.

1. V první řadě by jistě všechny zajímalo, kdy a jak se zrodil Vás slavný klub Gamisport?

Náš klub se zrodil v letech 2005 - 2006. Kdy začal hrát pravidelně tehdejší halovou ligu v Třinci. Hned v první sezóně se nám podařilo tuto soutěž vyhrát. Porazili jsme tehdy i ligový SKP BETAS Třinec (dnešní SKP Likop Třinec), který se této soutěže účastnil.

2. Víme, že se účastníte republikových turnajů na mezinárodní úrovni, dokonce se Vám podařilo ne jednou uspět v této velké konkurenci špičkových mužstev. Můžeš nám říct, jaké byly Vaše největší úspěchy a kde?

Tyto turnaje jsme začali hrávat v roce 2009. Náš první velký turnaj proběhl ve Svitavách, kde jsme obsadili 4. místo.  Během zápasů ve skupinách a následných vyřazovacích bojích se nám podařilo porazit prvoligové Kladno, Hradec Králové i Tango Brno, které patřilo v té době mezi 3 nejlepší futsalové týmy v ČR. Tento turnaj se také zapsal do České Guinessovy knihy rekordů v počtu zúčastněných mužstev (164mužstev). Od té doby se nám podařilo téměř vždy postoupit na tomto mezinárodním turnaji mezi 32 nejlepších týmu. V roce 2014 jsme proklouzli mezi 16 nejlepších, kde jsme prohráli na penalty. O týden později jsme zkusili své štěstí na dalším velkém turnaji tentokrát v Jaroměři, který byl obsazením mužstev na stejné úrovni jak turnaj ve Svitavách, kde bylo 132 týmů a patřil tak k největším u nás a tam jsme se dostali až do finále, kde jsme prohráli 0:1!

3. Když už jsme u těch turnajů, můžeš nám trošku přiblížit, jak takový mezinárodní turnaj probíhá? Co všechno tam mohou hráči zažít?

Tyto turnaje probíhají od pátku až do neděle. Firmy, které se starají o tento turnaj zajištují stravování, zázemí i pitný režim těmto týmům. Hráči mají veškerý servis a večer nechybí ani zábava. Dokonce se zde hraje i turnaj žen!  Kdybych to měl přirovnat, tak snad k našemu Třineckému hutníku, akorát je to třídenní akce a fotbal je zde na prvním místě. Každý rok se tohoto turnaje účastní přes 120 mužstev. Ubytování je možno zajistit ve stanovém městečku nebo v ubytovnách či penzionech, které jsou v okolí tohoto města. Největší zastoupení kromě českých týmů mají Slováci, Poláci, Maďaři, Němci, ale přijíždí zde i týmy z Francie, Belgie či Holandska. Doporučuju všem týmům, ať si aspoň jednou něco takového zkusí, je to opravdu zážitek na celý život.

4. Plánujete i letos nějaký výjezd na nějaký mezinárodní turnaj?

Určitě, chystáme se opět na oba tyto velké turnaje. Budou se konat na konci června a začátkem července.

5. Vraťme se zase zpátky do Třince. V posledních dvou letech jste byli prakticky neporazitelní. Podařilo se Vám vyhrát snad vše, futsalovou ligu, Městskou ligu v malé kopané i turnaj Rozhodčího Pavla Fujáka. Myslíš, že se Vám letos podaří obhájit titul ve futsalové lize nebo vidíš šanci na titul i u jiných mužstev?

Abych řekl pravdu, ta šance je vždycky. Jelikož bylo nějakým způsobem stanoveno v pravidlech omezení hráčů, tak tato příležitost vyhrát titul je pro všechny stejná, ale budu samozřejmě doufat, že se nám něco takového podaří.

6. Letos se do futsalové ligy přihlásilo deset mužstev z toho dokonce dva zcela nové. Myslíš si, že jako nováčci mají šanci promluvit do bojů o medaile?

Já myslím, že určitě. Tým FC LAJK je velice dobrý. Má spoustu šikovných hráčů, dokonce porazil i nás. Takže se máme ještě určitě na co těšit.

7. Co se ti na futsalové lize v Třinci líbí a co bys naopak ještě rád vylepšil?

Osobně bych neomezoval hráče. Spíš bych podpořil všechny, kteří mají chuť, ať si jdou zahrát. Další možné zlepšení bych viděl v komunikaci s městem. Zkusil bych získat nějaké dotace. Většina klubu se skládá na startovné ze svých peněz a zvlášť pro mladé kluky je to zátěž. Jen pár týmu si může dovolit nějakého sponzora.

8. Co říkáš na náš regionální futsalový tým SKP Likop Třinec? Letos se jim podařilo postoupit do nejvyšší soutěže. Byl ses již podívat v nové hale STARS Třinec na nějaký zápas? A jak vidíš jejich šance na záchranu?

Bohužel ani na jeden zápas sem se neměl možnost dostat. Díval sem se jen na live přenosy v TV.  Ale, většinu kluků znám osobně, hrávají i za náš tým městskou ligu v malé kopané a občas i futsalovou ligu. Je to velmi mladý tým, který má vše teprve před sebou. Hodně zápasů měli dobře rozehraných a je jen škoda, že jim chybí ještě zkušenosti, které by v takových zápasech prodali. Myslím si, že vedení týmu má trošičku jinou představu o první lize.

9. Určitě si pamatuješ, jak se v Třinci každoročně hrávaly docela úspěšně turnaje. Letní a zimní Starosta Cup a také Vánoční turnaj.  Vaše mužstvo se těchto turnajů pravidelně účastnilo. Není podle tebe škoda, že tyto turnaje se již nepořádají v našem regionu?

Je to velká škoda. Bohužel hodně mužstev odradila cena startovného. Na velkých turnajích bývá startovné někdy i poloviční než je zvykem tady v Třinci. Myslím si, že to byl jeden z hlavních důvodů, proč tyto turnaje skončily.

10. Jak vidíš budoucnost futsalové ligy v našem regionu?

Myslím, že kvalita našeho futsalu je velice dobrá a organizace této soutěže je momentálně ve správných rukou. Počet mužstev se ještě může zvýšit, ale pořád tvrdím: „ pokud tato soutěž bude mít omezení pro hráče 1 a 2. futsalové ligy nebude to úplně ono“.